foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

Znalezione obrazy dla zapytania tadeusz szybowski krakow

TADEUSZ SZYBOWSKI

 Znany artysta scen krakowskich zmarł 24 maja w 87. roku życia. Grał m.in. na deskach Teatru im. Słowackiego w premierowym przedstawieniu "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły.

Tadeusz Szybowski był jednym z dwanaściorga dzieci organisty ze Skawiny. Urodził się 16 sierpnia 1932 r. Jego ojcem chrzestnym był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki. Jeden z braci - Jan, był kapłanem, proboszczem w Brzeziu, represjonowanym przez władze komunistyczne, inny zaś - Adam, znanym śpiewakiem operowym.

Tadeusz Szybowski debiutował jako aktor w 1950 r. w krakowskim Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, występując m.in. z Karolem Wojtyłą. Potem grał w Teatrze Poezji, od 1954 r. do 1990 r. zaś na deskach Teatru im. Słowackiego. W tym ostatnim zagrał ponad 100 ról. - Był m.in. w 1956 r. młodzieńczym Kordianem w dokonanej przez Bronisława Dąbrowskiego inscenizacji dramatu Słowackiego, wesołym Stachem z "Krakowiaków i Górali" Bogusławskiego, Panem Młodym z rekonstrukcji inscenizacji prapremiery "Wesela" Wyspiańskiego, kreował też 13 grudnia 1980 r. symboliczną rolę księdza spowiednika w premierze dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reżyserii Krystyny Skuszanki. Znał osobiście autora tego dramatu i korespondował z nim także wówczas, gdy ów w 1978 r. został papieżem - przypomniał Dariusz Domański, krakowski krytyk i publicysta teatralny.

  1. Szybowski przez wiele lat brał także czynny udział w duszpasterstwie artystów krakowskich.

Przyjaźniłem się przez całe lata z Tadeuszem Szybowskim, który wspólnie z naszym przyjacielem aktorem Janem Adamskim przez ponad 5 lat prezentowali moją poezję na różnych scenach m.in. w Filharmonii Krakowskiej, traktując to jako edukację młodzieży. Inicjatorem naszych spotkań w Filharmonii Krakowskiej była prezes Towarzystwa Przyjaciół Majdanka Iwona Ruenbenbara - Skwara.

Chwała ich pamięci!

                                      Alina de Croncos Borkowska - Szumańska

                                      Aleksander Szumański