foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

MKS Antywirus : Sklep

 

LEGENDA POLSKIEJ OCHRONY INTERNETU

 

mks_vir (wcześniej MkS_Vir) – polski program antywirusowy, utworzony w 1987 roku przez Marka Sella.

Program powstał pierwotnie na własne potrzeby autora, gdyż dostępne wówczas programy tego typu nie spełniały jego oczekiwań. Pierwsze wersje programu przeznaczone dla systemu DOS dystrybuowane były na dyskietkach przez firmę Apexim (w której pracował autor programu), a aktualizacje były wydawane w cyklu miesięcznym i dostarczane pocztą.

Początkowo dostarczane użytkownikowi oprogramowanie było spersonalizowane – zawierało na głównym ekranie numer seryjny oraz dane właściciela licencji.

Pomimo to często program użytkowany był bez licencji, a o jego popularności świadczy fakt powstawania koni trojańskich podszywających się pod nowe (niewydane jeszcze) aktualizacje programu.

W późniejszym okresie wraz z wersją płatną autor udostępniał wersję demonstracyjną programu z możliwością bezpłatnego korzystania z niej przez tydzień.

W celach edukacyjnych program zawierał opisy działania niektórych wirusów (w tym demonstracje ich graficznych i dźwiękowych efektów), a od wersji 3.99 leksykon spotykanych w Polsce wirusów. Program został w 1996 roku laureatem III edycji konkursu „Teraz Polska”.

W 1996 roku producentem programu została spółka MKS, utworzona przez Marka Sella. Powstała strona internetowa programu oraz BBS. Spółka kontynuowała rozwój programu po śmierci jego autora w 2004 roku.

Powstały wersje dla systemu Microsoft Windows oraz Unix. Firma udostępniła także skaner on-line na swojej stronie www, oparty o technologię ActiveX.

Po ogłoszeniu upadłości MKS syndyk sprzedał w roku 2011 roku prawa do znaku mks_vir firmie ArcaBit Sp. z o.o., utworzonej kilka lat wcześniej przez byłych pracowników MKS, która reaktywowała produkt mks_vir w postaci darmowej aplikacji antywirusowej.

Oficjalnie ArcaBit wycofała się z dystrybucji i wsparcia programu w dniu 1 marca 2014 roku. Na chwilę obecną (koniec 2017 roku) roku skaner on-line jest ponownie dostępny na stronie ArcaBit.

Od maja 2018  roku mks_vir jest ponownie dostępny wraz z nowym logotypem, nową szatą graficzną i nową stroną www.

2018 rok (nowa wersja pakietu mks_vir w wersji Internet Security i Endpoint Security).

Program można pobrać na stronie internetowej mks-vir.

 

POZNAJ PROGRAM

30 LAT HISTORII

 Cyberbezpieczeństwo to branża, która nie dopuszcza kompromisów i nieprzemyślanych rozwiązań. Tworząc nowego mks_vira firma poświęciła  setki godzin na dyskusje dotyczące jego architektury i rozwiązań mających stanowić fundament gwarantowanej przez program ochrony.

 Autorzy są przekonani, że efekt pracy doświadczonych analityków i programistów spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników komputerów i internautów.

Niekwestionowana ikona polskiej informatyki – mks_vir to najstarszy polski program antywirusowy i jednocześnie jeden z najstarszych antywirusów na świecie.

Całe pokolenia użytkowników komputerów, niezależnie od wykształcenia i wykonywanego zawodu początkowo leczyły, a później również chroniły swoje systemy właśnie za pomocą oprogramowania mks_vir.

Burzliwa historia produktu zachwiała w pewnym momencie ciągłość jego rozwoju. Program na kilka lat zniknął z rynku, jednak nie został zapomniany i stale stanowił temat wielu informatycznych dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Teraz nadszedł czas, aby – podobnie jak kiedyś – mks_vir znowu pokazał na co go stać.

 Opracowanie  Aleksander Szumański     "Głos" Toronto  sierpień - wrzesień 2020