foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

 BANDERYZM GREKOKATOLICKI WE LWOWIE

 WOJNA NA UKRAINIE - GREKOKATOLICKI  BISKUP IGOR WOŹNIAK WZYWA DO NAŚLADOWANIA STEPANA BANDERY

Do brania przykładu ze Stepana Bandery wezwał rodaków grekokatolicki arcybiskup lwowski Igor Woźniak podczas obchodów kolejnej rocznicy jednego z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Duchowieństwo Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego aktywnie uczestniczyło w akcjach jubileuszowych, zorganizowanych przez Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda ze swoim nacjonalistycznym, faszystowskim, antypolskim i antysemickim liderem Olehem Tiahnybokiem.

Po nabożeństwie żałobnym przy pomniku Stepana Bandery we Lwowie arcybiskup Igor Woźniak wygłosił banderowską homilię wobec 2 tysięcy osób, w tym władzach miasta Lwowa i obwodu lwowskiego uczestniczących w owej rocznicy. Hierarcha wyraził swoje poparcie dla nadania Stepanowi Banderze tytułu bohatera Ukrainy przez b. prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.  Przypomniał, że Stepan Bandera był synem kapłana grekokatolickiego, który walczył o lepszy los swojego narodu i został zamordowany przez KGB.

Arcybiskup Woźniak wezwał, by troszczyć się o swój naród, poświęcić swoje życie dla niego, tak jak to uczynił Stepan Bandera. Wyraził również wdzięczność milicji, która w dzień i noc pilnuje pomnika przed znieważaniem go oraz podziękował władzom miasta Lwowa za zorganizowanie obchodów rocznicowych.

IRYNA FARION ŻEŃSKIE WCIELENIE JOSEPHA GOEBELSA

Iryna Farion znana ukraińska nacjonalistka, antysemitka i faszystka, radna lwowskiej rady obwodowej z ramienia partii Swoboda, zwana publicznie "ukraińskim żeńskim wcieleniem Josepha Goebbelsa", oskarżyła Polskę, że w ciągu kilku wieków "ZNĘCAŁA SIĘ NAD NARODEM UKRAIŃSKIM", przez co wywołała i wzmacniała ukraiński ruch nacjonalistyczny aż po dzień dzisiejszy.

WEZWANIE OLEGA PANKIEWICZA PRZEWODNICZĄCEGO LWOWSKIEJ RADY

  "Bandera był, Bandera jest i Bandera będzie w przyszłości, niech się boją wrogowie, niech drżą okupanci" - wezwał Oleg Pankiewicz, przewodniczący lwowskiej rady obwodowej, główny organizator antypolskich pikiet Swobody przed konsulatem generalnym RP we Lwowie i akcji protestów w rocznicę zagłady polskiej wsi Huta Pieniacka.

ANTYPOLSKIE MARSZE PARTII SWOBODA

Swoboda zorganizowała w Kijowie i w innych miastach przemarsz z pochodniami i wiece z antypolskim hasłami "Smert Lachom". Oleh Tiahnybok lider partii Swoboda uczestniczył w uroczystościach w rodzinnej wsi Stepana Bandery - Starym Uhrynowie, koło Iwanofrankiwska, gdzie po mszy św. sprawowanej przez duchowieństwo grekokatolickie, odbył się wiec.  

W uroczystościach wziął udział m.in. Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, podejrzany o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa Ukraińskiej Republiki Ludowej. Emil Legowicz "wsławił się" wyrzuceniem z pracy ze stanowiska redaktor naczelnej "Gazety Lwowskiej" Bożeny Rafalskiej zasłużonej dla polskiego Lwowa, założycielki uniwersalnego miesięcznika społeczno - kulturalnego "Lwowskie Spotkania", po czym zlikwidował "Gazetę Lwowską" ukazująca się od 1810 roku we Lwowie.

UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU OBROŃCÓW LWOWA

Agata Młynarska, córka Wojciecha Młynarskiego, solidaryzując się z banderowską Ukrainą wzięła również udział w "ukraińskim otwarciu" Cmentarza Obrońców Lwowa i w wystąpieniu publicznym gen. dyw. bp Tadeusza Płoski, biskupa polowego Wojska Polskiego, który powiedział w homilii: "...Oto stoimy na ziemi ukraińskiej...". W wystąpieniu publicznym Agata Młynarska powiedziała: "...jak pięknie Ukraińcy odbudowali Cmentarz Orląt...". Tej homilii bpa Tadeusza Płoski i wypowiedzi Agaty Młynarskiej w rozmowie ze mną przeciwstawiła się znana polska aktorka i reżyser Marysia Nowotarska założycielka polskiego teatru w Kanadzie, przybyła na Cmentarz Obrońców Lwowa z pięknym napisem o bohaterskich Orlętach Lwowskich, upublicznionym w telewizji.

                                                                     Aleksander Szumański KSI