foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

 

ZA PREZYDENTEM RP ANDRZEJEM DUDĄ STOJĄ WOJSKOWE SŁUŻBY INFORMACYJNE.

SZOKUJĄCE DONIESIENIA

 

"Gazeta Polska Codziennie" informuje, że doradcami Andrzeja Dudy są ludzie z przeszłością w WSI. Antoni Macierewicz przygotował rekordową liczbę nominacji generalskich. Decyzją prezydenta przyznanie nominacji zostało wstrzymane. „Według nieoficjalnych informacji za odmową nominacji stoją Paweł Soloch i jego doradcy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, za niektórymi z nich ciągnie się przeszłość w Wojskowych Służbach Informacyjnych” - alarmuje Dorota Kania w „GPC”. Autorka artykułu dodaje, że na decyzji prezydenta o zablokowaniu nominacji generalskich najbardziej skorzysta Rosja. „Choć to inni suflowali takie rozwiązanie, to cała odpowiedzialność spada na prezydenta i to Andrzej Duda zapisze się w pamięci jako prezydent, który zablokował tak bardzo potrzebne nominacje, zwłaszcza teraz, gdy Rosja pokazuje swoją siłę” - czytamy. „Prezydent także pokazał, że jest bardzo podatny na nietrafne i fatalne sugestie otoczenia” -podsumowuje Dorota Kania. Prezydent zadał cios Macierewiczowi. Prezydent swoją decyzją przypomniał o trwającym od wielu miesięcy konflikcie na linii MON - Kancelaria Prezydenta.

Generałowie nominowani są przez prezydenta RP na wniosek szefa MON. Antoni Macierewicz wysłał do Andrzeja Dudy listę osób, które jego zdaniem zasłużyły na awans. Prezydent podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. „W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich” - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta. W komunikacie zaznaczono, że prezydent „oczekuje, że w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych”.

 ZIMNA WOJNA SZEFA MON Z PREZYDENTEM

 Antoni Macierewicz od wielu miesięcy ignoruje prezydenta. Z listu wysłanego 16 marca wynika, że szef MON nie odpowiedział na szereg pism wysłanych przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda zwraca się do Antoniego Macierewicza o odpowiedź na wysyłane wcześniej pisma szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pozostające bez odpowiedzi.

„Szanowny Panie Ministrze! W załączeniu przedstawiam wykaz pism skierowanych przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Ministra Obrony Narodowej w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r., które do chwili obecnej pozostały bez odpowiedzi. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa” - brzmi pismo upublicznione w Internecie. „W związku z powyższym oczekuję od Pana Ministra zajęcia pilnego stanowiska w przedmiotowych sprawach oraz przesłanie odpowiedzi na mój adres” - tymi słowami kończy się list.

                                             Adrian Garbarczyk

http://polskaracja.com/gazeta-polska-codziennie-za-prezydentem-stoi-wsi/

 "Głos " Toronto nr 43 ; 1 - 07. XI. 2017