foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

Narodowe Siły Zbrojne: Żołnierze Wyklęci to uprawniona nazwa | Nasze Miasto

 

POLAK ZA CENĘ ŻYCIA

HISTORIA ŻYDA Z NSZ MAJORA STANISŁAWA OSTWINDA - ZUZGI

BOHATERSKI POLAK POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO

Historia Żyda z NSZ majora Stanisława Ostwinda - Zuzgi. Katowany przez polską oraz sowiecką bezpiekę na początku 1945 roku i pytany, dlaczego jako Żyd służył w „faszystowskich” Narodowych Siłach Zbrojnych, major Stanisław Ostwinda - Zuzga powtarzał do śmierci, że nie jest Żydem, ale Polakiem żydowskiego pochodzenia. Nie było w całym podziemiu niepodległościowym innego Polaka żydowskiego pochodzenia, który doszedłby do tak wysokiej rangi – ani w AK, ani w Batalionach Chłopskich , ani w mniejszych formacjach. Dowodził komendą powiatową NSZ w Węgrowie, położonym dziś na wschodnim skraju województwa mazowieckiego. Tam został aresztowany przez Sowietów i po miesiącu stracony, bo nie chciał pójść na współpracę z komunistami. A oni przekonywali go, że właśnie jego „żydowskie korzenie” skłonią go do przejścia na stronę NKWD i UB… Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o majorze Stanisławie Ostwindzie. Pozostało niewiele materiałów, a podstawowe fakty z jego życia odtworzył historyk z IPN dr Mariusz Bechta

Czytaj więcej: HISTORIA ŻYDA Z NSZ MAJORA STANISŁAWA OSTWINDA - ZUZGI

OD ADAMA MICHNIKA, ANDRZEJA ZOLLA ,DO AGNIESZKI HOLLANDD. - ZDRAJCY GOTOWI PODPALIĆ POLSKĘ.

JAKIE PRAWO TAKI KRAJ

ANNA PAMUŁA “GAZETA WYBORCZA”: POMÓC IMIGRANTOM NAWET KOSZTEM BEZPIECZEŃSTWA POLAKÓW.

POCHODZENIE MA ZNACZENIE, A ANDRZEJ DUDA – RACJĘ.

 – Wykorzystują pozycję, jaką zapewnili im rodzice i dziadkowie, zarzucając tym, którzy ośmielą się wypominać im pochodzenie, faszyzm, rasizm i rozmaite inne „zbrodnie”, byle tylko odwrócić uwagę od prawdy. A prawda jest oczywista i nie ma się co oszukiwać, że jest inaczej – gdyby nie przynależność partyjna rodziców wielu współczesnych polityków, dziennikarzy, literatów, naukowców, artystów czy biznesmanów, pies z kulawą nogą by o nich nie słyszał – pisze w najnowszym numerze tygodnika “Warszawska Gazeta” Aldona Zaorska.

Czytaj więcej: OD ADAMA MICHNIKA, ANDRZEJA ZOLLA ,DO AGNIESZKI HOLLANDD. - ZDRAJCY GOTOWI PODPALIĆ POLSKĘ.  JAKIE...

Zdobycie "Gęsiówki" - Aktualności - Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy

ATAK NA GĘSIÓWKĘ WYZWOLENIE OBOZU W WARSZAWIE

HEROICZNA WALKA BATALIONU "ZOŚKA"

BOHATERSCY ŻYDZI W BATALIONIE "PARASOL"

„Gęsiówka” – zwyczajowa nazwa kompleksu więziennego mieszczącego się w Koszarach Wołyńskich przy zbiegu ulic Gęsiej i Zamenhofa w Warszawie. W latach niemieckiej okupacji oraz w okresie stalinowskim nazwą tą określano różne obiekty więzienne i obozowe mieszczące się w rejonie ul. Gęsiej, w tym obóz koncentracyjny KL Warschau.

Czytaj więcej: ATAK NA GĘSIÓWKĘ WYZWOLENIE OBOZU W WARSZAWIE  HEROICZNA WALKA BATALIONU "ZOŚKA"  BOHATERSCY ŻYDZI...

Smoleńsk - zaplanowana gra Putina czy zbrodnia - 3obieg.pl - Serwis  informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

ZBRODNIA

ZAMACH W SMOLEŃSKU 10 KWIETNIA 2010 ROKU

 Trudno uwierzyć, ale od tragedii, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, minęło już jedenaście lat. Od samego początku media Strefy Wolnego Słowa kontestowały oficjalne rosyjsko-polskie ustalenia, wskazując na dowody i poszlaki świadczące o terrorystycznym charakterze katastrofy. Dziś wiemy, że zebrane informacje i fakty potwierdzają nasze wcześniejsze hipotezy.

Czytaj więcej: ZAMACH W SMOLEŃSKU - KATYŃ 2010