foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

MOJE LWOWSKIE UTRACONE DZIECIŃSTWO

 

PRZED WOJNĄ

Urodziłem się 12 listopada 1931 roku we Lwowie. Mój Ojciec, Maurycy Scheps, praktykę lekarską ginekologa - położnika rozpoczął we Lwowie przy ul. Krakowskiej 4, gdzie prowadził swój gabinet. Po uzyskaniu docentury i habilitacji lekarskiej został asystentem  profesora Adama Sołowija,  w jego katedrze na lwowskim Uniwersytecie im Jana Kazimierza. Prof. Adam Solowij w wieku 82 lat został zamordowany 4 lipca 1941 r. przez ukraińsko - niemiecki batalion "Nachtigall" (Słowiki) na stoku Góry Kadeckiej - Wzgórzach Wuleckich we Lwowie w gronie 45 pomordowanych profesorów lwowskich wyższych uczelni.

Czytaj więcej: MOJE LWOWSKIE UTRACONE DZIECIŃSTWO

KONFERENCJA W WANNSEE

"PRAWNY" PUNKT WYJŚCIA ZBRODNI ADOLFA HITLERA

 Konferencja w Wannsee – spotkanie, które odbyło się 20 stycznia 1942 roku w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie (obecnie muzeum Dom Konferencji w Wannsee), na którym zebrali się wysokiej rangi niemieccy urzędnicy państwowi, pod przewodnictwem Reinharda Heydricha. Tematem narady było omówienie ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jak eufemistycznie określano rozpoczęte już ludobójstwo Żydów.

Czytaj więcej: KONFERENCJA W WANNSEE - "PRAWNY" PUNKT WYJŚCIA ZBRODNI ADOLFA HITLERA

                                                                                                                                            NIEDALEKO SPADA JABŁKO OD JABŁONI

Autor Jarosław Stobecki  "Kurier Codzienny" Chicago

Szanowny Pan Redaktor Marek Bober, Chicago

Dotarł do mnie numer "Kuriera Codziennego"  dnia 25 - 26 maja 2007 r., w którym pomieszczono znakomity  artykuł Waszego krakowskiego korespondenta Aleksandra Szumańskiego p.t. "Masoneria inaczej  z autorytetem w tle". O profesorze Andrzeju Zollu, byłym przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego, obrońcy praw człowieka, nie tak dawno powołanego przez Kurię Metropolitalną  w Krakowie na szefa Rady Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Obiekt ogromny, znaczący i wieloobiektowy, budowany na dawnych, poprzemysłowych terenach firmy Solvay. wszystko co red. Aleksander Szumański napisał o prof. Andrzeju Zollu to święta prawda, mamy oto masona upstrzonego przez krakowską kurię na newralgiczne stanowisko w nowej ważnej kościelnej instytucji.

Czytaj więcej: NIEDALEKO SPADA JABŁKO OD JABŁONI