Publikacje

foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

Image result for FALSZERZE HISTORII

 FAŁSZERZE HISTORII

 Na łamach prasy w Polsce ożyła ostatnio sprawa rzekomego udziału Polaków w zbrodniach na ludności żydowskiej w czasie II Wojny Światowej. Kilka dni temu (05 maja 2000 r.) " http://archiwum.rp.pl/artykul/276892-Calopalenie.html "Rzeczpospolita" opublikowała artykuł "Całopalenie", oskarżający ludność polską w Jedwabnem na ziemi łomżyńskiej o wykonanie 10 lipca 1941 r. wyroku śmierci na ponad 1.500 miejscowych Żydach. Historykom polskim postawiono zarzut zatajania i fałszowania przeszłości, by ukryć udział Polaków w zbrodni. Publikacja ta zbiegła się w czasie z rzekomymi "incydentami antysemickimi" podczas marszu żywych na Majdanku, za które natychmiast przeprosił premier Jerzy Buzek. Artykuł prof. Jerzego Roberta Nowaka prostuje kłamstwa i fałsze nie tylko wokół Jedwabnego, ale również ukazuje szeroki kontekst społeczny wydarzeń z lat 1930-41 na ziemiach pod okupacją sowiecką.

Czytaj więcej: FAŁSZERZE HISTORII

 Image result for fotografie polskie poemat

OD AUTORA

W 100-LETNIĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Poemat martyrologiczno - niepodległościowy "Fotografie polskie" został wydany w 2000 roku. Obecnie w roku 2018 z okazji 100 - letniej rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości ukazuje się  drugie wydanie poematu poszerzone o cztery części:

Czytaj więcej: FOTOGRAFIE POLSKIE

POLISH HOLOKAUST

 Kat rozbijał ofiarom głowy 5-kilowym młotem przymocowanym do grubego pręta. Oprawcą był miejscowy współpracownik NKWD pochodzenia żydowskiego o nazwisku Grauer lub Kramer.

 ZAPOMNIANA ZBRODNIA W KOPALNI SOLI

 77 lat temu pod Dobromilem oprawcy z NKWD zamordowali młotami kilkuset Polaków i Ukraińców.

 Gdy 22 czerwca 1941 r. Wehrmacht przekroczył sowiecką linię demarkacyjną, bolszewicy wpadli

w panikę. Uchodząc przed nacierającymi Niemcami, porzucali wszystko. Sprzęt, broń, maszyny, pojazdy, tajne dokumenty, a nawet własne żony i dzieci. Nie zaniedbali tylko jednego. W ręce Niemców nie mógł wpaść żywcem żaden „wróg ludu” przetrzymywany w kazamatach NKWD na Kresach.

Czytaj więcej: POLISH HOLOKAUST

POWSTANIE  WARSZAWSKIE - GENEZA POWSTANIA

POWSTANIE WARSZAWSKIE - BITWA O NIEPODLEGŁOŚĆ

 

1 sierpnia 2018 roku obchodzić będziemy 74 rocznicę bohaterskiego Powstania Warszawskiego.

Pomimo, że święcimy obecnie tę rocznicę , to w dalszym ciągu współczesna opinia społeczna nie jest wystarczająco poinformowana o historii jego wybuchu.

Większość ukazujących się w mediach artykułów, również wydane książki oskarżają najwyższą kadrę dowódców Armii Krajowej o wręcz zbrodnicze działanie, nieodpowiedzialne doprowadzenie do jednej z największych w naszej historii wojskowej klęski, połączonej z olbrzymimi stratami w ludności cywilnej i zniszczeniem stolicy z jej wspaniałym dorobkiem kulturowym. Są to też opinie głoszone przez niektórych zawodowych historyków.

Wydaje  się, że ludzie, którzy nie przeżyli okupacji w Warszawie, nie są w stanie zrozumieć atmosfery, jaka poprzedziła Powstanie Warszawskie.

Czytaj więcej: POWSTANIE WARSZAWSKIE

ŻEBY TO BAGNO SIĘ NIE WYLAŁO - FORUM ŻYDÓW POLSKICH

Autor red. Paweł Jędrzejewski "Do Rzeczy"

https://dorzeczy.pl/kraj/37203/Patrzcie-przeciez-to-ukryty-Zyd-Forum-Zydow-Polskich-Zeby-to-bagno-nie-wylalo.htm

 "Żeby to bagno nie wylało". Forum Żydów Polskich odnosi się do wpisu Magdaleny Ogórek.

 W żydowsko-polskim serwisie informacyjnym pojawił się krótki komentarz Pawła Jędrzejewskiego na temat tweeta dziennikarki Magdaleny Ogórek. Była kandydatka SLD na prezydenta dwa dni temu na portalu społecznościowym pisała o rzekomej zmianie nazwiska przez senatora Marka Borowskiego i nawiązywała do żydowskiego pochodzenia ojca Borowskiego. "Trzeba przeciw temu protestować" - napisał Jędrzejewski.

"Wpis Magdaleny Ogórek na Twitterze na temat rzekomej zmiany nazwiska przez senatora Marka Borowskiego a następnie wytknięcie, że jego ojciec zmieniał, tak jakby to Marek Borowski podejmował decyzje za swojego ojca lub był za jego decyzje odpowiedzialny jest paskudne w tym sensie, że zamiast podejmować polemikę z Borowskim na argumenty i mówić o jego własnych poglądach i postawie, "kabluje" go opinii publicznej za jego pochodzenie. Taki donos: patrzcie, przecież to ukryty Żyd. "Maran" – pisze Jędrzejewski.

Czytaj więcej: ŻEBY TO BAGNO SIĘ BIE WYLAŁO