foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

SPEKTAKULARNA AKCJA ARMII KRAJOWEJ. TRZYDZIESTU NA JEDNEGO!

Pierwszy września 1943 r. w okupowanej Polsce był niezwykle smutnym dniem. Mijała właśnie czwarta rocznica rozpoczęcia wojny, której końca ciągle nie było widać. Jednak w Końskich mało kto rozpaczał. Wręcz przeciwnie! Ludzi rozpierało radosne podekscytowanie. Powodem była nocna akcja Armii Krajowej.

Czytaj więcej: SPEKTAKULARNA AKCJA ARMII KRAJOWEJ. TRZYDZIESTU NA JEDNEGO!   

ZBIGNIEW HERBERT - POETA WIERNOŚCI ZŁOŻYŁ PRZYSIĘGĘ I ZOSTAŁ ŻOŁNIERZEM ARMII KRAJOWEJ

Przygotowaliśmy numer specjalny poświęcony Poecie. Znajdzie w nim Czytelnik obszerny esej o Zbigniewie Herbercie, wywiady z intelektualistami ukraińskimi, miłośnikami Jego twórczości oraz tłumaczami utworów naszego wielkiego Lwowianina. Wspomnienia o Nim najbliższych i znajomych. Powrócimy też do Dni Zbigniewa Herberta przeprowadzonych 16-17 marca 2002 r. we Lwowie. Tą drogą składamy ludziom Wilanowa wyrazy naszej wdzięczności za przyjście z odsieczą Lwowowi i naszej redakcji.

Czytaj więcej: ZBIGNIEW HERBERT - POETA WIERNOŚCI  ZŁOŻYŁ PRZYSIĘGĘ I ZOSTAŁ ŻOŁNIERZEM ARMII KRAJOWEJ   

STANISŁAW ADAMSKI

ŻOŁNIERZ ZAWSZE W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ

 Drodzy Państwo! Pragnę przedstawić wspomnienia Stanisława Adamskiego. Zwięzłe, prawie bez emocji. Przyznam się szczerze, że kiedy wzięłam do ręki czterdziesto stronicowy maszynopis - pieczołowicie odtworzony przez żonę Autora rękopisu, panią Teresę Mozer-Adamską, ulegając jej perswazjom, że „trzeba chyba trochę skrócić", też tak pomyślałam. Czytając tekst zrozumiałam jednak, że byłam w błędzie. Ten tekst jest lakoniczny. Można było, oprócz faktów przedstawić również emocje, opisy, że los okrutnie potraktował życie jego pokolenia, własne życie Autora. Tymczasem emocje Autora ujawniają się chyba tylko w jednym momencie, kiedy wspomina o wartościach, którym służył, o Polsce, o wychowaniu młodzieży w domach polskich pod zaborem i pozostaniu wiernym tym ideałom do końca życia. Są to uczciwe, bezpośrednie, proste wspomnienia Żołnierza.

Czytaj więcej: ŻOŁNIERZ ZAWSZE W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ

OD "NASZEJ REDUTY" DO TEATRU REF-RENA W CHICAGO

FELIKS KONARSKI (Ref-Ren) - pisarz, poeta, aktor, kierownik artystyczny i literacki teatrów rewiowych, urodził się w 1907 roku. Bard II korpusu generała Andersa, przeszedł cały szlak bojowy: od obozów w Buzułuku i Tockoje przez Palestynę, potem Włochy i jak większość żołnierzy tej formacji pozostał na emigracji w obawie przed represjami władz komunistycznych. Wraz z żoną, doskonałą aktorką Niną Oleńską, był jednym z twórców teatrów emigracyjnych w Londynie, a później w Chicago i, obok Mariana Hemara, najwybitniejszym satyrykiem "Wolnej Europy". Zmarł w Chicago w 1991 roku.

Czytaj więcej: TEATR REF - RENA W CHICAGO

"BESTIALSTWO UPA POD LUBOMLEM NA WOŁYNIU" RECENZJA KSIĄŻKI AUTORSTWA KRZYSZTOFA KOŁTUNA

AUTOR KS. TADEUSZ ISAKOWICZ - ZALESKI

Książka „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”, autorstwa  Krzysztofa Kołtuna, jego dużym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem, wydana została w końcu 2016 roku przez lubelskie Wydawnictwo Norbertinum. Stanowi zbiór 41 opowiadań-relacji świadków ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Tematyka wspomnień dotyczy obszaru położonego niedaleko, tuż za graniczną obecnie rzeką Bug. Opisano w niej tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie, przyporządkowane terytorialnie do miejsc, po często nieistniejących dzisiaj wioskach, które zniknęły z powierzchni ziemi – spalone często razem ze swoimi mieszkańcami, świątyniami i zabudowaniami. Często nawet z wykarczowanymi sadami owocowymi (zgodnie z zaleceniem prowidu OUN o bezlitosnym zacieraniu wszelkich śladów polskości na tej ziemi).

Czytaj więcej: "BESTIALSTWO UPA POD LUBOMLEM NA WOŁYNIU" RECENZJA KSIĄŻKI AUTORSTWA KRZYSZTOFA KOŁTUNA